Kitap(öğretmen)Frank McCourt

Aşağa gitmek

Kitap(öğretmen)Frank McCourt

Mesaj  Leyla GÜNDÜZ ATÇEKEN Bir Çarş. 28 Mayıs 2008, 18:31

Frank McCourt altmış altı yaşında, yani on yıl önce hiç beklenmedik bir anda Angela’nın Külleri adlı eseriyle Pulitzer Ödülü’nü kazanarak edebiyat dünyasına bir yıldız gibi düştü.
McCourt uzun süredir beklenen yeni eserinde otuz altı yıllık öğretmenlik mesleğinin yaşamına bir yazar olarak nasıl yön verdiğini anlatıyor. Öğretmen, McCourt’un dünyadaki tüm öğretmenlere adadığı bir armağan...

Frank McCourt, ilk kitabı Angela’nın Külleri’ni 1996 yılında yazdığında altmış altı yaşındadır. İkinci romanı Tis’ı ise 1999 yılında altmış dokuz yaşında yazar. Pulitzer Ödüllü yazar yeni romanı Öğretmen’de otuz altı yıllık öğretmenlik mesleği anlatmaya karar vermiş ve bu uzun yılların anılarını, kara mizah ve muhteşem bir diyalog yeteneği ile anlatmayı başarmıştır.

McCourt, Angela’nın Külleri’nin çok satan bir kitap olacağını asla hayal etmemiştir. Onun istediği tek şey, kitabının bir kitapçının rafında durması ve gizlendiği yerden, güzel kadınların gelip sayfalarını karıştırması, ara sıra da gözyaşı dökmeleridir. İkinci kitap Tis’te ise Amerika’daki yaşantısı ve nasıl öğretmen olduğunu okurla paylaşmıştır.

İrlandalı bir öğretmen
Kitabın yazarı ve kahramanı olan Frank McCourt Öğretmen’de mesleğinin ilk yıllarına döner. Bu dönüşün en dramatik yanı, onun, İrlandalı bir öğretmen olduğu hatırlaması ve bu hatıralar içinde yer alan İrlandalılığın zorlukları… Bu anıların tek paylaşımcısı okurları değildir. McCourt, mesleğine başladığı ilk yıllarından itibaren İrlandalı bir öğretmen olarak öğrencilerininin ilgi odağı olmuştur. McCourt’un Öğretmen’de çocukluğunu geçirdiği İrlanda’nın fakir ortamından çıkıp New York kenti devlet okullarında lise öğretmenliğine yükselişini komik bir bakış, büyük bir açık kalplilik ve usta bir öykücünün mükemmel kurgu yeteneğiyle dile getirir.

Öğretmen, yazarının, bir öğretmenin kişisel anılarının yanında, yüzlercesine İngilizce öğrettiği öğrencilerinin kişisel anılarını da içerir. Öğretmen, tüm dünyadaki öğretmenlerin ve politikacıların okuması gereken bir kitap…
Umuda yolculuk-
Angela nın Külleri,
Öğretmen
üç ciltlik bu seriyi okumanızı tavsiye ederim
Angela'nın Külleri'nde çocukluk dönemini anlatıyor.Öğretmen de ise meslekteki zor yıllarını ...
Beğeneceğinizi umuyorum.
avatar
Leyla GÜNDÜZ ATÇEKEN
Asil Öğretmen
Asil Öğretmen

Mesaj Sayısı : 96
Yaş : 51
Okula Giriş Yılı : 1984
Memleket : KAMAN / KIRŞEHİR
Görev Yeri : Cumhuriyet İ.O. - Kdz. EREĞLİ
Kayıt tarihi : 21/05/08

http://latceken.sitemynet.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz